Bývalý komunista je jako bývalý černoch.

neděle 11. listopad 2012 10:33

Legendární výrok jistého myslitele přesně pasuje na českou realitu. Zdá se, že bez komunistické minulosti se neobejde žádný zájemce o post ve státní správě. A ten nejvyšší, prezidentský, není výjimkou.

Seznam kandidátů na tento úřad je jako špatný vtip. Po letech trapného stranického handrkování, kdy vlivem zákulisních špinavostí jsme byli svědky neuvěřitelných věcí, se situace trochu mění. Volit budou lidé přímo, ale klaunské panoptikum kandidátů zůstává. Jak říkávaly babičky, jeden za osmnáct, druhý bez dvou za dvacet.

Jak může mít tak vysoké preference Zeman, je mi záhadou. Komunista, který zaplevelil stranu a společnost hromadou hnoje a alkoholismus a hulvátství povýšil na státní zájmy. Ten, jenž podpisem opoziční smlouvy se stejně vykutálečným kumpánem, který dřepí na hradě dosud, zavinil obrovský nárůst korupce a klientelismu, což má na stav společnosti nedozírné následky. Neumí se chovat a jeho hloupost a ješitnost je předpokladen spíše pro post klienta nervového sanatoria. Místo aby se za své hříchy v ústraní kál, jeho zbytnělé ego jej bez uzardění tlačí dál.

Další abonent s vysokými preferencemi je Fischer. Je to jistě mnohem slušnější člověk než onen výše jmenovaný, ale komunistická stopa na něm utkvěla podobně. Tento nekonfliktní pán, který obalamutil veřejnost svojí absolutní nečinností v čele poslední úřednické vlády, si medí ma výsluní popularity a těží pouze z lidské naivity a zapomnětlivosti. Mohl v té době dělat spoustu věcí, nebyl zavázán levici ani pravici nebo mohl se ctí abdikovat, ale teplé místečko bez jakékoliv odpovědnosti mu bylo milejší.

Mistr Dlouhý stranickou knížku odhodil právě včas, aby se mohl stát vrchním divokým kapitalistou. Jeho vliv během kuponové privatizace je dobře znám a jeho nápady jsme na vlastní kůži pocítili všichni. Pod dojmem učení dvou jurodivých germánských potentátů vybudoval kapitalismus v Čechách a posléze se rozjel radit bratrům za hranice. Jak to se světovým kapitalismem dopadá, vidíme na vlastní oči dnes. Ale nemá dost a místo aby tajně s ostatními viníky v chudobinci vzpomínal na pracovní úspěchy, podobně jako jiný kandidát a bankéř opustil teplé místečko a oslovil budoucnost.

To je jen několik do očí bijících příkladů. Jsme asi nepoučitelný národ, který potřebuje každý den dostat přes držku. Jinak nebude fungovat. Je to ale navýsost trapné a neuctivé ke statisícům obětí, že taková situace vůbec může třiadvacet let po protikomunistickém povstání nastat. Já osobně se za to velmi stydím.

Jiří Nohava

ViktorA hle, drahokam na cestě pustinou23:4513.11.2012 23:45:28
FanyNa každém šprochu...20:3711.11.2012 20:37:28
Eliška A. KubičkováPane Nohavo,19:2811.11.2012 19:28:11
krositachápu vaši ironii,11:1811.11.2012 11:18:56
marekChacha,10:4411.11.2012 10:44:22

Počet příspěvků: 5, poslední 13.11.2012 23:45:28 Zobrazuji posledních 5 příspěvků.

Jiří Nohava

Jiří Nohava

O životě v české kotlině.

Pracující, zákonů dbající, daně platící a s mnohým nesouhlasící jihočeský patriot.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora

tento blog
všechny blogy